Eğitmen
HABERLER
Mehmet Aziz Ermer
Mehmet Aziz Ermer
Danışman ve Eğitmen
İ.T.Ü. ve İstanbul Üniversitesi
İTÜ/ Mak.Müh - İ.Ü.İşl.Fak.İ.İ.E./MBA
Tel: 00 90 212 513 1297 - 00 90 532 314 3467
Mail: mehmet@yaded.com

     1953 Karabük Doğumludur. Orta öğretimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde tamamladıktan sonra İ.T.Ü. M.M. Fakültesi’nden Makine Mühendisi olarak 1974 de mezun oldu. 1975 yılında İ.Ü.İşl.Fak. İşl.İkt.Ens. MBA yaptı. 


Maysan Makine ve Yd.Prç.San.A.Ş.‘da 1977 ‘de Ar-Ge Müh. Olarak iş yaşamına başladı. İşletmenin Kalite , Teknik S.Alma , Üretim , Lojistik bölümlerinde de görev yaptıktan sonra İşletme Müdürü oldu.
Maysan'da Genel Md.lüğü süresinde , Armstrong İngiltere lisans anlaşmasının bittiği 90 yılından Kore'lilerle ortak olunan 97 yılına kadar , firmanın Türkiye'de yerli sermayeli olarak tüm model araçlara kendi dizaynı ile "amortisör üreten ilk kuruluş” olmasını sağladı. Bu dönemde İran'da bir amortisör üretim tesisine ilk kez Türkiye'den Lisans veren kuruluş oldu. 1997’de Kore'lilerle "Türkiye'nin ilk Yalın Amortisör Üretim Tesisi"ni kurdu. Görevinde en önemli hedef olan “Dünya firması olan bir firma ile JV oluşturma”da önemli bir rol üstlendi.


2001 yılında İnoksan'da Genel Koordinatör olarak, Türkiye'de ilk kez Yapılan otomatik paslanmaz saç işleme tesisi yatırımı ile alışılmadık yeni dizaynların ufkunun açılmasını sağladı. Ürünlerde yeni serilere geçerek Türkiye'deki tüm üreticilerin önüne geçilmiş oldu ve firma, Dünya firmaları arasına girebilme kabiliyeti kazandı. Aynı dönemde Şirketi yalın felsefe ile yapılandırmaya çalıştı.


2004-2008 arasında Yeşilova Holding , Canel Otomotiv ‘de Genel Müdür olarak ,"Sektörde alüminyum'da ilk akla gelen tedarikçi olma " hedefi’ne firmayı kısa sürede ulaştırmada en önemli rolü üstlendi. Bu dönemde yeni yatırımlarla sürekli her yıl cironun % 50 oranında kısmı yeni ürünlerden elde edilir hale geldi. İhracat % 10 lardan % 30‘e yükseldi.

      Kablotek'de 2008/2009 yıllarında Türkiye'nin ilk “Yalın Üretim Kablo Tesisi” kuruluşunda görev aldı. İhracatta % 10 larda olan ciro içindeki oran Almanya ve Fransa'ya tüm Teknik özellikleri onaylı kablo ihracatı yapılarak ihracatın oranı % 30 lu rakamlara ulaştırıldı.


2009/2011 yıllarında Yeşilova Holding , Cansan Alüminyum Genel Md.lüğü süresince şirketin Türkiye’nin tek “Yalın Alüminyum Tesisi” haline gelmesi sağladı. 2 yılda Verimlilik %50 arttı.
2012/2013 yıllarındaYeşilova Holding Gelişim Koordinatörlüğü’nde , Holding şirketlerinin gelişimi , yeni ürün , yeni müşteri ve yeni pazarlara ulaşım adına çalışmalar yaptı. Holding Ar-Ge Merkezi’nin , ve Strateji Kurulu’nun kurucusu oldu. Yeni şirketlerin kuruluşları , yeni yatırımları koordine etti. Holding’in ilk Stratejik Planı ile Stratejik Planlama Sisteminin tüm firmalara yerleştirilmesi için çalışmalar yaptı.


Mevcut işlerinin yanında , Mart 1999 Yerel Yönetim Seçimlerinde DSP’den Bursa Osmangazi ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine seçildi. Bu dönemde 2004 yılına kadar , Büyükşehir Başkan Vekilliği başta olmak üzere Belediye şirketleri Besaş , Burulaş Şirketlerini yönetti. Bursa’nın ilk raylı sistemi , Bursaray’ın ilk kez devreye alınmasında önemli rol aldı.


Halen ülke kalkınmasında önemli gördüğü , “Ülkede Verimli Şirketler Oluşturmak”da görev yapmak amacıyla “Şirket Yönetim Danışmanlığı” yapmaktadır. Uzmanlıkları; Stratejik Plan , Kurumsallaşma , Hedeflerle Yönetim , Yalın Felsefe , Ar-Ge ve İnovasyon konularıdır.

      Bu konularla ilgili olarak birikimlerini aktardığı kitabı " Verimsizlik Tuzağından Çıkış " Ocak 2016'da yayınlanmıştır.